Nebojte se, nepíšu o nekalých praktikách slánských sportovců, ale o mé přednášce a následující diskuzi na téma: „Doping – metody odhalení“. Přijďte si popovídat ve středu 14. června od 18:00 do nově otevřené kavárny Prostor (Masnokrámská 84, 50 m od Základní školy Komenského). Vstup je zdarma, ani si nic nemusíte objednávat, i když uděláte chybu, když nevyzkoušíte nabízenou kávu.

Baví mne spousta věcí. Hlavně ty, které právě nemusím dělat, však to znáte. Jedna z věcí, která mne bavila vždy, je přednášení a diskutování o velmi různorodých tématech. Dokud byla mým hlavním zaměstnavatelem Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, užil jsem si přednášení, cvičení a laborek více, než mi bylo občas milé. Učil jsem organickou chemii i chemickou informatiku, programování v procedurálních i funkcionálních jazycích, přednášel jsem o XML (a protože jsem to kdysi dávno slíbil, tak o něm přednáším na ČVUT dodnes).

Můj nejoblíbenější předmět však byl jiný. Před 15 lety jsem na VŠCHT založil obor Informatika a chemie a potřeboval  jsem pro prváky předmět, který by je seznámil s tím, jak skutečně funguje věda, proč něco víme téměř s jistotou a něco asi nebudeme vědět nikdy, proč v učebnicích najdete věci, které jsou v rozporu s moderním poznáním, a že cesty vědy jsou nevyzpytatelné. Nejsem si jistý, jak by na akreditační komisi, která každý obor musí schválit, působil název předmětu „O všem“ a tedy jsem jej tématicky mírně omezil názvem „Základy ekologie“.

Před 6 lety jsem opustil bezpečí vysoké školy a se dvěma bývalými studenty začal podnikat. I když začátky byly těžké, tohoto kroku jsem nikdy nelitoval. V současné době řešíme řadu projektů EFSA (Evropská agentura pro bezpečnost potravin) a ECHA (Evropská chemická agentura), a při jejich řešení spolupracujeme s předními českými chemiky a genetiky. V naší chemicko-legislativní větvi máme zákazníky i z docela exotických zemí a abych nevyšel ze cviku, tak občas dělám patentové a „competitive inteligence“ rešerše pro Brity a Američany.  Jen to přednášení o neprogramátorských tématech mi chybí.

Přišel čas zaplnit i tuto mezeru. Před měsícem se v Masnokrámské ulici otevřela kavárna Prostor (https://www.facebook.com/prostorslany/), která nabízí ideální zázemí pro přednášení a diskuze u šálku skvělé kávy. Od podzimu začneme pravidelně pořádat různorodé přednášky z oblasti vědy a techniky. Zpočátku budou v mé režii a pokud si najdou své posluchače, začnu zvát hosty z širokého okruhu svých vědeckých přátel.

Letní počasí svádí k jiným aktivitám, rozhodli jsme se ale udělat generálku před podzimním rozjezdem, a uspořádat jednu akci už nyní. Léto je období mnoha šampionátů a tedy i dopingových afér, a tak jsem jako téma zvolil doping a metody, které k jeho odhalení vedou. Myslím, že většina čtenářů netuší, jak je možné odhalit hříšníky s několikaletým zpožděním, na jakém principu působí maskovací látky nebo proč je tak důležitý sportovcův biologický pas. S některými přístroji, které se standardně při odhalování dopingu používají, jsem v dobách svého vědeckého působení pracoval a hlavně jsem své rešeršní nástroje obrátil na nejnovější odbornou literaturu, takže věřím, že vám mohu ve středu 14. 6. od 18:00 povědět mnoho nového a odpovědět (na místě a pokud nebudu vědět, tak později písemně) na řadu otázek.

Program kavárny Prostor