V první prosincovou sobotu pořádá Sportovní klub orientačního běhu ve spolupráci s gymnáziem již 24. ročník Slánských běhů. Dospělí budou  měřit síly na tratích 12 a 3 km, mládež si může zkrátit běh i na 1.5 km. Ani  na nejmenší se nezapomnělo a s rodiči či bez rodičů mohou vyrazit na 500m trať. Rozpis závodu naleznete na http://skobslany.cz/doc/rozpis_SB_2016.pdfa3572
Přes Martina Matouška, který tradici Slánských běhů založil,  jsem se letos dostal k běhání i já, a když už je poprvé v životě poběžím, zeptal jsem se ho, jak vše vzniklo:

 „V roce 1990 jsem založil běžecký seriál Slánské běhy, jehož součástí bylo celkem 6 běžeckých závodů ročně v distanci od 4827m (3 míle) do 12 km. Po 5 letech jsem tento seriál zredukoval na 2 nejoblíbenější závody a to Slánskou míli a Zimní Slánskou 12. Slánskou míli jsem pořádal i pro školy, bylo to po dohodě s panem Němcem, bývalým ředitelem slánského gymnázia, který Slánskou míli založil již v sedmdesátých letech, ale rokem 1989 ji škola přestala organizovat. Postupem času jsem organizaci Slánské míle po několikaleté spolupráci přenechal Domu dětí a mládeže Ostrov, který v pořádání pokračuje i v současnosti a  jsem za to velice rád.
 
Vzhledem k tomu, že jsem běhání vyměnil za rodinu a lezení, přenechal jsem i druhý  zbývající závod kamarádům  z oddílu orientačního běhu ve Slaném, ve kterém jsem odběhal celé mládí. Parta nadšenců orienťáků pokračuje v této tradici dodnes.
 
12km okruh Slánských běhů nevznikl náhodou. Byl to můj tréninkový okruh z doby, kdy jsem bydlel V Ráji. Vyznačuje se absencí rovin, běží se stále nahoru nebo dolů. Ideální pro posílení nohou, plic i srdce. Záludnost spočívá i v termínu závodu. První sobota prosince bývá často mrazivá a trať nezřídka zasněžená nebo ledovatá. Ideálních podmínek využil Stanislav Sojka (pokud se nepletu někdy v roce 1995 – letí to!) k vytvoření dodnes platného traťového rekordu 39:00. K tomuto času se za více jak 20 let nikdo ani nepřiblížil.
 
Letos bohužel v kolizi s termínem Slánských běhů pořádám i 8.ročník Slánského festivalu vín. Dobrá výmluva, abych nemusel ty kopce běžet. Popravdě je mi to líto, ale víkendů je málo. Abych měl šanci v tento den potkat i kamarády běžce, všichni pořadatelé a účastníci Slánských běhů nad 18 let dostanou vstupenky na výstavu vín, která začíná od 13 hodin v MC Grand. Předpokládám, že většina lidí doběhne kolem 11.hodiny, takže si stihnou dát oběd v některé z mnoha dobrých restaurací ve Slaném a pak společně můžeme probrat zážitky ze závodů, života a tak… Veselý obličej 


Jsem na své běžecké pocity zvědavý. Když jsem před pár měsíci běžel svůj první životní dálkový závod, Zichoveckou 12 (viz Zichovecká 12 – jak jsme se ctí běželi i pili), tak mi Matty Matoušek tvrdil, že se běží jen lehké kopečky. Pokud o této trati tvrdí, že patří k těm nejtěžším, co běhá, tak mne trošku mrazí. Na druhé straně, od Zichovecké dvanáctky jsem vzal běhání vážně, mám už i běžecké boty, a když mne zatím nesly 200 km,  tak  doufám, že mne dopraví do cíle i tentokrát.

Sobota bude vůbec náročná. Zatímco Slánských běhů se účastním poprvé, Slánský salón vín je pevnou součástí mého kalendáře. Loni jsem se pevně rozhodl, že ochutnám jen pár vín a nic si domů neodnesu. A samozřejmě,  vín jsem ochutnal o několik párů víc.  Jednomu francouzskému červenému navíc nešlo odolat a s jednou lahví si doma člověk nevystačí. Letos si raději žádné závazky dávat nebudu, stejně vše dopadne jako vždy. Slánský salón vín se koná v Grandu a začíná v jednu odpoledne. Facebook: https://www.facebook.com/events/190384294751648/

 

A do třetice všeho dobrého – od 17:00 hodin v kavárně V ráji pořádá vernisáž Tomáš Záborec, jehož dřevomalby jsou jedním slovem úžasné. U toho nemohu chybět, zvláště když asi  uvidím dřevomaleb dvakrát tolik, co ostatní návštěvníci.
raj