Každému Slaňákovi je jasné, kde jsou Třebichovice. Ale málokdo ví, že v katastru této obce na západním okraji Vinařické hory se rozkládá „Třebichovická olšinka“. Je to přírodní památka  vyhlášená v r. 1985 – 0,63 ha – bohatá lokalita bledule jarní a vstavačovitých rostlin.

Jak se na tuto krásnou lokalitu dostaneme? Můžeme pěšky, je to ze Slaného asi 7 km. Také na kole nebo autem.  Rozhodneme-li se pro autobus, jedou přes Třebichovice některé spoje do Kladna.  Vystoupíme  na zastávce na křižovatce, kde je odbočka na Smečno.  My půjdeme asi 150 m rovně směr Kladno. Poté odbočíme po širší cestě vlevo. Po 60 metrech se vydáme podél oplocenky  vpravo a asi po 200 metrech jsme na místě.

Zde v mokřině  Knovízského potoka spatříme tisíce květů nádherné  BLEDULE JARNÍ. Pochopitelně se můžeme potěšit pohledem a fotografovat.  Bílá záplava probleskuje už od silnice, ale na místo se dostaneme jen podle popisu. Nad rezervací je také patrné  těleso železniční trati Podlešín – Kladno zrušené v r. 1977.

A teď to hlavní – nejvhodnější doba k návštěvě je mezi 10. a 30. březnem, to bývají bledule v plné kráse.


                                                               Hezký zážitek vám přeje Jarda Záborec

 

Fotografie: Autor: User:Roweromaniak – Archiwum „Roweromaniaka wielkopolskiego“ No_411-20, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1791848